Debriyaj Ne İşe Yarar?

  • 15 Ocak 2023

Debriyaj ne işe yarar? Debriyaj arızası nasıl anlaşılır? Sorularının cevabını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Debriyaj, sürüş esnasında aracın vites değiştirmesini sağlayan araba parçasıdır. Motor ile vites kutusu arasındaki bağlantıyı keserek aracın istenilen hareketi uygulamasını sağlar. Debriyajın doğru ve sağlıklı kullanımı, ömrünün uzamasını ve araç performansının artmasını sağlar. 

Debriyaj ne işe yarar sorusunu açıklarken, görevlerinden bahsedebiliriz. Debriyajın kullanımının genel olarak 3 görevi vardır. Bunlar; aracı çalıştırırken, vites değiştirirken ve diğer gerekli durumlarda devreye girer. 

Aracı çalıştırırken, motorun hareketinin aşamalı olarak tekerleklere ulaşmasını sağlayarak, aracın sarsılmasını engeller. Araç çalışır haldeyken ise vites değişikliği esnasında motorun vites kutusuna hareketini keser ve vites değişimini kolaylaştırır. Gereken diğer durumlarda ise güç aktarmayla motor arasındaki bağlantıyı keserek güvenli sürüş deneyimi sağlar. 

Debriyaj Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Debriyaj bittiği zaman araç eskisi gibi hareket etmez ve her zamanki sürüş deneyimi oluşmaz. Debriyajın bitmesi, aracın baskı balatasının bitmiş olması demektir. Baskı balata bittiğinde debriyajın sisteminde de arızalar oluşur. Bu da motoru doğrudan olumsuz etkiler. 

Debriyajın bittiğinin anlaşılması için el frenini çekip vitesi 1’a alarak aracın kalkması sağlanır. Eğer motorun devri bitmesine rağmen araç stop etmiyorsa baskı balata ve debriyaj bitmiş demektir. Eğer araç ilk kalkışta titreme yapıyorsa bunun sebebi de debriyajın bitmesi olabilir.  

Debriyaj bittiği zaman;

  • Vites geçişlerinde takılmalar olur. 
  • Yokuşlarda kaçırma ve zorlanma olur. 
  • Debriyajda sarsıntılı ilerlemeler olur. 
  • Yokuş çıkışlarında kaçırmalar ve zorlanmalar olur.

Bu sebeplerden dolayı debriyaj bittiği zaman, ilerleyen süreçlerde daha büyük arızalara sebep olmaması için hemen değişiminin sağlanması gerekir. 

Araçların, düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Periyodik bakım esnasında eskiyen, yıpranan veya zarar gören parçaların değişimi yapılmalıdır. Aksi halde aracın bütün performansında düşüş olur. 

Periyodik bakım esnasında baskı balata ve debriyajın da kontrolü sağlanır. Bittiği durumda yeni debriyaj seti ile değişimi gerçekleşir. 

Akbay Oto; yüksek kalitede yedek parça teminatı sağlamaktadır. Aracın baskı balatası başta olmak üzere değişmesi gereken bütün parçalarını ve ihtiyaçlarını karşılayan Akbay Oto, sürüş deneyimini ve aracın güvenliğini maksimum düzeyde tutmaktadır. 

Yağ Bakım Seti Nedir?
Önceki Yazı
Yağ Bakım Seti Nedir?
Sonraki Yazı
Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?
Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?