Fren Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • 9 Şubat 2023

Fren müşürü olarak da bilinen fren sensörü, aracın fren sistemi ile ilgili önemli parçalardan biridir. Sağlıklı bir sürüş performansı için aracın fren sisteminin de sağlıklı olması gerekir. Bu sebeple fren sisteminde yer alan fren müşürünün de sorunsuz çalışması gerekir.

Fren Müşürü Nedir?

Frene basıldıktan sonra kontağın kapandığında, aracın durabilmesi için elektrik aksamına bir sinyal gider. Bu sinyalin iletilmesini sağlayan fren müşürü, elektrik aksamının kapanmasında ve aracın durmasına önemli bir role sahiptir.

El freni müşürü de aynı çalışma mekanizmasına sahiptir. El frenini kaldırma veya indirme işleminde devreye girer ve elektrik aksamına sinyal gönderir. El freni indirildiğinde aracın durmasını sağlar.

Dolayısıyla fren müşüründe herhangi bir arıza söz konusu olduğunda sürüş güvenliği doğrudan olumsuz etkilenir.

Yani fren müşürü ne işe yarar sorusuna aracın sorunsuz durmasını sağlar cevabı verilebilir.

Fren Müşürünün Çalışma Mekanizması

Fren müşürünün çalışma mekanizması saniyenin binde birinde gerçekleşir. Aracın sorunsuz bir şekilde anında durmasını sağladığından dolayı hızlı ve sorunsuz çalışması önemlidir.

  • Çalışma mekanizması ise sırasıyla bu şekilde ilerler:
  • Frene basıldığında fren lambaları yanar. Fren lambalarının yanmasını fren müşürü sağlar.
  • Araçta herhangi bir hız sabitleyicisi mevcut değilse devre dışı konuma gelir.
  • Aracın yavaşlama anında yakıt kesme işlemi gerçekleşir ve gaz pedalının doğru çalışıp çalışmadığını denetler.

Otomatik vitesli araçlarda ise vites konumunun P ‘den N ‘ye ulaşması için sinyal gönderir.

Kısacası fren müşürü her ne kadar küçük bir parça olsa da işlevi büyüktür. Aracın sorunsuz ve sağlıksız durabilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla fren müşürü arızalandığında en kısa sürede yetkili servislere ulaşmak gerekir.

Fren Müşürü Arıza Belirtileri

Fren müşürünün arızalandığı ilk olarak stop lambalarından anlaşılabilir. Stop lambaları sürekli olarak yanmaya başlar. bunun dışında ECU yakıt enjeksiyon durumu azalır ve motorun çekiş sisteminde düşüş olur.

Aracın frenine basıldığında her zamanki işlevini yerine getirmez. ECU sistemi frene basıldığını algılayamaz. Bunun sonucunda vites kilitlenir. Bu da büyük sorunlara yol açabilir. Fren müşürü arızalandıysa güvenli sürüş deneyimi için en kısa sürede değiştirmek gerekir.

Her araca uygun, yüksek kalitede fren müşürü temin eden Akbay Oto’nun web sitesinde fiyat bilgisi ve teknik detaylar mevcuttur.

Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?
Önceki Yazı
Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?
Sonraki Yazı
Ankara Yedek Parça İhtiyaçlarınız Akbay Oto’da!
Ankara Yedek Parça İhtiyaçlarınız Akbay Oto’da!