Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?

  • 22 Ocak 2023

Hava filtresi ne zaman değişir? sorusu, otomobil kullanıcıları tarafından sıkça sorulan sorular arasında. Akbay Oto olarak, bu yazımızda sizler için hava filtresi ne zaman değişir? Ne işe yarar? Gibi birçok sorunun cevabını derledik. 

Hava Filtresi Nedir? 

Araçlar; ateşleme, yakıt ve hava sayesinde çalışır. Bujilerin ateşlediği yakıtın tutuşması için havaya ihtiyaç vardır. Atmosferden gelen havanın temiz olması, aracın sağlıklı çalışması açısından hayati öneme sahiptir. Bu noktada hava filtresi, atmosferden gelen havanın motora temiz bir şekilde iletilmesini sağlayan parçadır. 

Kısacası hava filtreleri, motora giren havanın temiz olmasını sağlar. Motora temiz havanın ulaşması, aracın da sağlıklı ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Hava filtresinin eskimesi veya yıpranması sonucunda motora kirli, istenmeyen hava ulaşır ve bu da aracın motor sisteminde arızalanmaya sebep olur. 

Hava Filtresi Değişimi

Atmosferden toz, kir gibi istenmeyen maddelerin arınmasını sağlayan hava filtrelerinin değişiminin düzenli olarak sağlanması gerekir. Öncelikle aracın periyodik bakımının ve genel bakımının düzenli yapılması, genel olarak bütün eskiyen parçaların değişiminin yapılması önemlidir. Hava filtresi yıprandığı zaman eski işlevini yitirir ve araca yeterince temiz havanın ulaşmasını önler. 

Seçilen hava filtresinin kaliteli olması aracın bütün sistemlerinin sağlıklı çalışması açısından önemlidir. Akbay Oto, yüksek kalitede hava filtresi sunarak araçların performansının artmasını sağlar. 

Hava filtresinin düzenli olarak değişimini sağlamak; 

  • Motorun ve aracın daha uzun ömürlü çalışmasını sağlar. 
  • Hava filtresinin arızalanması sonucunda artan yakıt tüketiminin önüne geçer. 
  • Yakıt ve hava arasındaki dengenin sistematik olması sağlanır. 
  • Aracın egzoz emisyonları zarar görmez. 

Hava Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Hava filtresinin değişmesi gerektiğini anlamak için normal bir sürüş yapmak yeterlidir. Sürüş esnasında gaz pedalına basıldığı zaman araç her zamankinden farklı bir tepki veriyorsa, motora ulaşan havanın kalitesinde farklılık olduğu anlaşılır. Araç, bu sebeple eskisi kadar hız yapamaz ve araçtaki yakıt tüketimi artar. 

Aracın performansını tekrardan arttırmak ve sürüş güvenliğini sağlamak açısından hava filtresini değişimi bir an önce yapılmalıdır. Aksi halde bu durum ilerleyen süreçlerde daha büyük arızalara sebep olabilir. 

"Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?" başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız "Hava Filtresi Ne İşe Yarar?" başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz. 

Debriyaj Ne İşe Yarar?
Önceki Yazı
Debriyaj Ne İşe Yarar?
Sonraki Yazı
Fren Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?
Fren Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?